Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protesty rolników w całej Polsce. Gdzie będą blokady dróg i torów?

Justyna Czupryniak
Kategoria: Wiadomości
Protesty rolników w całej Polsce. Gdzie będą blokady dróg i torów?
Wiadomości
Data publikacji 11.04.2023r.

Niekontrolowany import zboża z Ukrainy stopniowo pogłębia kryzys w polskim rolnictwie. Dramatyczna sytuacja na rynku zbóż zmusiła rolników do protestów, które odbywają się regularnie, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać ich szczególnego nasilenia.

Protest rolników w Hrubieszowie

Rolnicy z Hrubieszowa są zaangażowani w przeciwdziałanie napływowi ukraińskiego zboża. Protestowali już na koniec roku 2022, kiedy zorganizowali manifestację pod hasłem: “Pomagamy Ukraińcom, NIE oligarchom”. Zimą cena zbóż w porównaniu do obecnych była jeszcze względna, bo przekraczała 1000 zł, aktualnie wynosi znacznie mniej. Już wtedy hrubieszowscy rolnicy domagali się naniesienia ceł na zboża, jednak bezskutecznie. Ostatni z protestów odbył się 4 kwietnia, kiedy tuż przed Wielkanocą 800 rolników zgromadziło się w Hrubieszowie, by ponownie protestować przeciwko napływowi zbóż z Ukrainy. W związku z brakiem reakcji polskiego rządu na postulaty rolników z całej Polski gospodarze z Hrubieszowa ogłosili kolejny, tym razem tygodniowy protest pod hasłem “Razem zatrzymamy ukraińskie zboże”. Rolnicy w Hrubieszowie rozpoczną protest 12 kwietnia o godz. 10.00 i zakończą go 19 kwietnia. Miejscem spotkania będzie przejście kolejowe PKP LHS przy ul. Nowej.

r e k l a m a

NSZZ RI “Solidarność” zaostrza protest w Szczecinie

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność” wytrwale walczy o godność polskich rolników. Od 23 marca 2023 r. w Szczecinie trwa protest przeciwko napływowi zboża i innych produktów z Ukrainy zorganizowany przez Zachodniopomorską Radę Wojewódzką Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Manifestacja ta jest co kilka dni zaostrzana. Kolejna akcja blokowania miasta odbędzie się w czwartek 13 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00. Rolnicy w Szczecinie ponownie przejadą z Wałów Chrobrego na Trasę Zamkową. Tego dnia przyjedzie do nich na rozmowy minister rolnictwa Robert Telus. 

NSZZ RI “Solidarność” przekazała także informację o zbliżającym się proteście na Śląsku, który organizuje Dolnośląska Rada Wojewódzka Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Rolnicy z południa Polski zapraszają na manifestację 13 kwietnia 2023 r. (czwartek) o godz. 11.00. Celem rolników jest zablokowanie drogi krajowej nr 94. Zbiórka ciągników została zaplanowana na placu w miejscowości Juszczyn. Następnie traktory przejadą z Kostomłotów do Środy Śląskiej.  [AKTUALIZACJA godz. 20.20: protest w Juszczynie został odwołany po spotkaniu rolniczych organizacji z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii].

Protest rolników w Gdańsku

Do ogólnopolskiego protestu rolników przyłącza się także Pomorska Izba Rolnicza. Swój sprzeciw wobec katastrofalnej sytuacji zamanifestują 13 kwietnia w Gdańsku.

Protest rozpocznie się o godz. 10.00 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Stamtąd rolnicy przejdą ulicami miasta pod Pomorski Urząd Wojewódzki.

r e k l a m a

Protest rolników w Szczekocinach

Nie tylko rolnicy z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Do protestu przygotowują się również rolnicy z sąsiadującego województwa śląskiego, którzy zaplanowali demonstracje na 14 kwietnia 2023 r. (piątek), na godz. 10.00. Celem rolników ze Śląska jest zablokowanie drogi nr 78 w Szczekocinach. Tamtejsi rolnicy również będą protestować przeciwko napływowi zboża z Ukrainy. Organizatorem protestu jest Andrzej Miąsko. 

Dlaczego rolnicy w Polsce protestują?

Masowe protesty rolników w Polsce są efektem nieudolnych działań polskiego rządu i decyzji podejmowanych przez Komisję Europejską. Pobłażliwość, którą rządzący wyrazili poprzez zniesienie obowiązujących opłat za przewóz, a także brak kontroli nad sytuacją w polskim rolnictwie, wielu rolników doprowadziła na skraj bankructwa. Koszty zaczęły przewyższać przychody, rolnicy mierzą się z ogromnymi stratami i nie wyobrażają sobie zbliżających się żniw, kiedy widzą zalany ukraińskim zbożem rynek. Ze skutkami działań rządzących mierzą się również hodowcy bydła i drobiu, a także plantatorzy warzyw. Niestety, mimo nasilających się protestów organizowanych przez rolników, nic nie wskazuje na to, by obecna sytuacja mogła się zmienić.

oprac. Justyna Czupryniak

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: ile paliwa można zaoszczędzić z… powietrza?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a