Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik zasiał 3 ha roślin miododajnych. Liczy na pond 1 tys. zł dopłat z ekoschematów

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Wiadomości
Rolnik zasiał 3 ha roślin miododajnych. Liczy na pond 1 tys. zł dopłat z ekoschematów
Wiadomości MIR
Data publikacji 04.04.2023r.

Jak członkowie Mazowieckiej Izby Rolniczej oceniają sytuację w rolnictwie oraz swoim gospodarstwie? Tym razem przedstawiamy opinię producenta roślin miododajnych.

Rolnik liczy na dopłaty

Dariusz Sajewski z Siemiątkowa (pow. żuromiński) gospodaruje na 43 hektarach. Uprawia 9 ha kukurydzy, 7 ha łubinu, 3 ha roślin miododajnych oraz zboża.

W tym roku wejdę w uprawę roślin miododajnych, najprawdopodobniej będzie to ostropest plamisty oraz lucerna. Robię to, aby spełnić warunki ekoschematu i skorzystać z dodatkowych dopłat w wysokości ok. 1100 zł do ha. Musimy sobie jakoś radzić. Te dopłaty są alternatywą do intensywnej produkcji, która nie zawsze się opłaca, zwłaszcza przy drogich środkach do produkcji, a tanim ziarnie zbóż czy kukurydzy. Kiedyś uprawialiśmy wierzbę energetyczną, z której zrezygnowaliśmy, bo na słabych glebach rosła tylko pasami i trudno było osiągnąć odpowiednią wydajność. Na szczęście nie było problemów z wykarczowaniem pola po wierzbie energetycznej. Najpierw wykosiłem pole kosiarką dyskową, potem to zebrałem i zaorałem. Kukurydzę sprzedaję na pniu na kiszonkę. Chętnych na nią nie brakuje, ponieważ w naszej okolicy jest wielu hodowców bydła mlecznego i często odczuwają głód ziemi. Po prostu mają zbyt duże stada w stosunku do uprawianego areału. Kupiec ogląda taką kukurydzę i dogadujemy się co do ceny uzależnionej od wysokości kukurydzy oraz stopnia wykształcenia kolb. Jeśli chodzi o dofinansowania z UE, to korzystałem zarówno z SAPARD-u, PROW-u, jak i różnicowania działalności i to nie tylko we własnym gospodarstwie, ale również w SKR Siemiątkowo, gdzie przez wiele lat pełniłem funkcję prezesa. Wcześniej w gospodarstwie miałem też krowy, a potem bydło opasowe, ale zbliżając się do emerytury zlikwidowałem produkcję zwierzęcą – powiedział Dariusz Sajewski.

Andrzej Rutkowski
fot. Pixabay

r e k l a m a

Niniejszy materiał pierwotnie ukazał się w papierowym wydaniu Tygodnika Poradnika Rolniczego (Nr 13 z dn. 26 marca 2023 roku).

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR o szalonych planach zalania 14 tys. ha łąk użytkowych"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a