Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Marzec to dobry czas na wysiew własnych warzyw

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Marzec to dobry czas na wysiew własnych warzyw
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 18.03.2023r.

Marzec to odpowiedni czas na wysiew nasion pomidorów, papryki czy bakłażanów. Nic nie sprawi większej frajdy niż wyhodowanie tych roślin samemu. A więc do dzieła!

Do niedawna uprawiało się paprykę pod szkłem, dziś są już odmiany dostosowane do uprawy w gruncie i cieszą się wielkim powodzeniem. Oberżyna, inaczej bakłażan, stawia dopiero pierwsze kroki w gruncie, lecz jest nadzieja, że i wśród jej odmian znajdą się te mniej wymagające. Bakłażan jest rośliną mało znaną kulinarnie i dlatego rzadziej uprawianą. Ostatnie lata coraz częściej bywają upalne, co stwarza dobre warunki dla tych ciepłolubnych jednorocznych warzyw.

r e k l a m a

Produkcja rozsady pomidora trwa około 7 tygodni

Wymienione warzywa charakteryzują się długim okresem wegetacji, stąd konieczność uprawy z rozsady. Produkuje się ją w wielo­doniczkach, cylindrach lub w tunelu czy inspekcie na tzw. rozsadę rwaną. Nasiona do produkcji rozsady do pikowania wysiewa się do wielodoniczek lub skrzyneczek, które należy ustawić na słonecznym, ciepłym parapecie okiennym. Należy utrzymywać podczas wschodów temperaturę w okolicach 22°C dla pomidorów, dla papryki i oberżyny wskazana jest temperatura o około 3 stopnie wyższa. Po pojawieniu się pierwszych liści właściwych należy siewki przepikować do większych pojemników, by stworzyć im lepsze warunki rozwoju. Jeśli nasiona wysiane zostały do wielodoniczek pojedynczo, nie ma potrzeby pikowania. Ważny jest tu również wybór podłoża dla pikowanych roślin. Dobre wyniki daje torf niski zmieszany z korą sosnową, torf wysoki, włókno kokosowe i ziemia inspektowa. Konieczne jest przed pikowaniem odkażenie podłoża. Możemy je wykonać za pomocą piekarnika, do którego wsuniemy naczynie żaroodporne lub blachę do pieczenia wypełnioną przygotowanym podłożem i poddamy je działaniu wysokiej temperatury (80–100°C przez 60 minut). Po wystudzeniu podłoże jest gotowe do użycia.

Produkcja rozsady pomidora trwa około 7 tygodni, papryki i bakłażana – od 8 do 10 tygodni. Przez cały ten okres rośliny muszą mieć zapewniony dobry dostęp światła, wilgotność podłoża, wietrzenie (bez narażenia na bezpośredni powiew mroźnego powietrza) oraz temperaturę otoczenia co najmniej 20°C w dzień i 16°C w nocy. Prawidłowa rozsada pomidora powinna mieć 25 cm wysokości, 5–7 rozwiniętych liści i średnicę łodygi nie mniejszą niż 4 mm. Papryka powinna mieć około 20 cm wysokości, 8–10 liś­ci i pierwsze pąki kwiatowe, a średnica łodygi powinna mieć nie mniej niż 5 mm. Bakłażan podobnie.

Jaką odmianę pomidorów, papryki i bakłażanów wybrać?

Wśród pomidorów najcenniejszą jest Bawole serce. Te malinowe pomidory kształtem przypominają serce, są słodkie i mięsiste. Inna malinowa odmiana to Malinowy smaczek o drobnych, słodkich owocach. Co ważne – są odporne na choroby. Dobrą odmianą jest San Marzano o podłużnych, jasnoczerwonych owocach o dużej zawartości wody, lecz prawie pozbawionych pestek. Malinowy olbrzym o dużych mięsistych owocach, Krakus o dużych ciemnoczerwonych owocach. Wygodna w uprawie jest odmiana Jawor. To odmiana sztywnołodygowa, samokończąca. Tworzy duże, mięsiste i smaczne owoce. Drobnymi owocami może pochwalić się Koralik, który tworzy kuliste, twarde owoce, zebrane po 30 do 40 sztuk w gronie. Podobnie jak Ola, która tworzy owoce drobne, kuliste, o żółtym zabarwieniu.

Wśród papryk na uwagę zasługuje Nokturn. Odmiana tworzy owoce o ciemno­fioletowym lub ciemnowiśniowym zabarwieniu. Oleńka jest jedną z najlepszych. Daje owoce duże, lekko pofałdowane, po dojrzeniu czerwone. Cyklon ma ostry smak. Owoce są ciemno­czerwone i dość duże. Wysoko ceniona jest żółta odmiana Kasia, niezwykle plenna. Rodzi, mięsiste i bardzo słodkie, lekko pękate owoce.

Do uprawy w gruncie nadają się trzy odmiany bakłażana. Epic tworzy piękne, błyszczące, ciemnofioletowe owoce o długości 22 cm i średnicy 10 cm. White Egg jest odmianą tworzącą dorodne maczugowate owoce w kolorze śnieżnobiałym lub lekko kremowym z przepysznym miąższem. Flacon F1 jest odmianą o owocach pokrytych błyszczącą, ciemnofioletową skórką. Daje obfity plon.

r e k l a m a

Paprykę dobrze jest uprawiać przy podporach. Niektóre odmiany osiągają nawet 100 cm wysokości

  • Paprykę dobrze jest uprawiać przy podporach. Niektóre odmiany osiągają nawet 100 cm wysokości
fot. Małgorzata Wyrzykowska


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2023 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: ile paliwa można zaoszczędzić z… powietrza?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a