Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie muszą mieć warunki prosięta tuż po odsadzeniu?

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Jakie muszą mieć warunki prosięta tuż po odsadzeniu?
Hodowla Zwierząt Prosięta
Data publikacji 09.04.2023r.

Dla prosiąt odsadzenie jest najbardziej stresującym okresem w ich życiu. Wiąże się z oddzieleniem od lochy, zmianą żywienia z mleka na paszę stałą, przeniesieniem do nowego miejsca (czasami też z transportem) i wymieszaniem ze zwierzętami z różnych miotów w jednym kojcu.

Jak zmniejszyć stres u prosiąt podczas odsadzania?

W celu zmniejszenia stresu prosiąt podczas tego okresu konieczne jest minimalizowanie negatywnych czynników, a masa ciała w dniu odsadzenia będzie głównym elementem dobrego startu w odchów. Dlatego muszą one ważyć przy odsadzeniu minimum 6–6,5 kg.

r e k l a m a

Jak przygotować odchowalnię dla prosiąt?

Pomieszczenie, do którego trafią prosięta, powinno być dokładnie umyte, najlepiej gorącą wodą, zdezynfekowane, suche i pozbawione substancji organicznych. Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia (karmniki, poidła), a także kanałów podrusztowych oraz systemu zadawania wody. Należy też koniecznie sprawdzić, czy wszystkie karmniki i poidła działają sprawnie.

Po wejściu do odchowalni prosięta muszą mieć zapewnione warunki termiczne bardzo zbliżone do tych panujących w porodówce, dlatego pomieszczenie powinno być ogrzane do temperatury 28°C i powinny być włączone maty lub promienniki. Obserwacja zwierząt i ich zachowanie pozwolą upewnić się, czy zakładana temperatura jest rzeczywiście osiągana. Temperaturę zmniejsza się następnie o 1°C co tydzień. Nie powinno się dążyć do osiągnięcia właściwej temperatury poprzez ograniczanie wentylacji. Pomieszczenie musi być wietrzone, choćby minimalnie, aby utrzymać właściwy poziom wilgotności i małe stężenie szkodliwych gazów. Należy też unikać wahań temperatury.

r e k l a m a

Jak żywić prosięta zaraz po odsadzeniu?

Kiedy prosięta są już w odchowalni, dąży się do tego, aby zaczęły pić i jeść tak szybko, jak to możliwe, choć w sposób kontrolowany, aby uniknąć problemów trawiennych. Problem przejadania się w pierwszych godzinach dotyczy szczególnie dużych prosiąt. W odchowalni początkowo podajemy tę samą paszę, którą prosięta dostawały w porodówce. Zapach jest najbardziej rozwiniętym zmysłem świń, dlatego powinna mieć taki sam aromat. Wówczas zachęci je do jedzenia. Dla dobrego pobierania paszy konieczne jest również zapewnienie wystarczającej ilości miejsca przy korycie (5 cm/szt.).

Jak uniknąć biegunek na porodówce?

Dobry stan zdrowia przed odsadzeniem jest kluczem do ograniczenia występowania biegunek i prawidłowego rozwoju flory jelitowej. Złe warunki w porodówce, nieodpowiednia temperatura zwiększą prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem pokarmowym po odsadzeniu, kiedy to kończy się odporność bierna, a prosięta są zmuszone do szybkiego dostosowania się do nowego środowiska i paszy. Wówczas następuje radykalna zmiana w mikrobiocie jelitowej. Podawanie prosiętom paszy stałej przed odsadzeniem może pomóc w zasiedleniu jelit takimi drobnoustrojami, które szybciej zareagują pozytywnie na zmiany spowodowane odsadzeniem.

W przypadku odsadzania bardzo małych prosiąt pomocne są systemy dokarmiania płynnym preparatem mlekozastępczym

  • W przypadku odsadzania bardzo małych prosiąt pomocne są systemy dokarmiania płynnym preparatem mlekozastępczym

Dokarmianie przyspiesza dojrzewanie mikrobiomu, zwiększa jego różnorodność, pozwala rozwijać się bakteriom innym niż te wykorzystujące jako źródło energii laktazę. Modyfikuje się w ten sposób mikrobiom jelitowy i rzadziej występują biegunki w pierwszym tygodniu po odsadzeniu, a to zwiększa przyrosty masy ciała. Prosięta wcześnie pobierające mieszankę paszową mają mniejsze zmiany w profilu mikrobiomu jelitowego po odsadzeniu. Krótko mówiąc – jest on odporniejszy na zmianę środowiska.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a