Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie wydłużony?

Kamila Dłużewicz
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie wydłużony?
Hodowla Zwierząt Dopłaty bezpośrednie 2023
Data publikacji 16.03.2023r.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował do ministra rolnictwa o możliwość maksymalnego wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Powodem są duże zmiany w przepisach dotyczących kryteriów przyznawania dopłat i nowe rodzaje płatności, z którymi rolnicy muszą się odpowiednio zapoznać i mieć czas na prawidłowe przygotowanie wniosków.

Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Rolnicy mają tylko 2 miesiące na ich złożenie

Ruszyła kampania przyjmowania wniosków od dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Od wczoraj do 15 maja rolnicy mają możliwość złożyć wniosek na stronie ARiMR. Z prośbą o maksymalne wydłużenie terminu składania wniosków zwrócił się do Henryka Kowalczyka prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego – Jacek Zarzecki.

r e k l a m a

Rolnicy potrzebują więcej czasu na przygotowanie wniosków i zapoznanie się z nowymi przepisami

W oficjalnym liście wystosowanym do Ministra Rolnictwa, prezes PZHiPBM zwraca uwagę na duże zmiany jakie zaszły w przepisach prawa po wprowadzeniu Krajowego Planu Strategicznego, szczególnie w odniesieniu do kryteriów przyzwania dopłat rolnikom oraz wprowadzeniu rozwiązań takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023 i na które przeznaczona jest niemała kwota 4,33 miliarda euro, czyli ¼ budżetu płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

Zdaniem Jacka Zarzeckiego, w interesie rolników oraz pracowników ARiMR i ODR-ów, którzy pomagają wypełniać prawidłowo wnioski, jest wydłużenie czasu składania wniosków.

r e k l a m a

Taka decyzja Pana Premiera pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie, ich odpowiednie przygotowanie bez niepotrzebnego pośpiechu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków. Należy nadmienić również, że wprowadzenie ekoschematu dobrostan zwierząt wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowanie planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy – uzasadnia prezes Zarzecki, dodając, że nawet 300 tysięcy gospodarstw rolnych utrzymujących bydło może ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego wsparcia.

Czy ministerstwo może wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?

Nie byłaby to nowa sytuacja. Zeszłoroczny termin składania wniosków za dopłaty bezpośrednie również był wydłużony. Powodem podjęcia takiej decyzji były trudne warunki ekonomiczne, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej. Po wydłużeniu, wnioski o dopłaty bezpośrednie można było składać do 25 dni kalendarzowych po terminie, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, płatność była zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Archiwum

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a