Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny materiału siewnego są bardzo wysokie. Rolnicy potrzebują wyższych dopłat

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Ceny materiału siewnego są bardzo wysokie. Rolnicy potrzebują wyższych dopłat
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 30.03.2023r.

Czy rolnicy mogą spodziewać się wyższych dopłat do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego? O to wnioskuje Krajowa Rada Izb Rolniczych do resortu rolnictwa. Chodzi o rozszerzenie listy gatunków roślin rolniczych objętych taką dopłatą.

Konieczna zmiana rozporządzenia dotyczącego materiału siewnego

Dnia 28 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, która w imieniu samorządu rolniczego, prosi o objęcie dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego kolejnych gatunków roślin rolniczych. Jednak w tym celu konieczna jest zmiana rozporządzenia Rady Ministrów. W tym przypadku konieczna jest aktualizacja wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego w kategoriach: elitarny lub kwalifikowany, przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

r e k l a m a

Dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego obejmują wiele gatunków roślin, ale wciąż za mało

Mimo, że obecnie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmują materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany wielu gatunków zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków, to w Polsce rolnicy uprawiają nowe gatunki roślin uprawnych. Takie postępowanie zwiększa różnorodność biologiczną obszarów rolniczych.

Nic więc dziwnego, że rolnicy coraz częściej postulują, aby dopłaty obejmowały jak największą liczbę gatunków, w tym między innymi: słonecznik, facelię, rzodkiew oleistą, grykę, a także nasion rzepaku i kukurydzy.

Rolnicy coraz częściej wybierają dobry materiał siewny

To co najbardziej cieszy i cieszyć powinno, to fakt, że wśród rolników rośnie świadomość, że kwalifikowany materiał siewny jest podstawą zdrowia roślin i szansą na uzyskanie dobrego plonu. Na drugim biegunie jest także presja z jaką mierzą się rolnicy. Dotyczy ona ograniczania środków ochrony roślin.

Dlatego ułatwienie dostępu do wysokiej jakości materiału siewnego to realna szansa i korzyść w postaci zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin przy zachowaniu wysokich plonów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie KRIR

fot. pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a