Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ruszają dotacje dla KGW 2023: stawki, terminy, warunki

Justyna Czupryniak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Ruszają dotacje dla KGW 2023: stawki, terminy, warunki
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 04.04.2023r.

3 kwietnia 2023 r. ruszył nabór wniosków o przyznanie środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej dla Kół Gospodyń Wiejskich. Grupy, które nie posiadają numeru identyfikacyjnego, nie będą mogły ubiegać się o wypłatę pieniędzy.

Do kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie dla KGW?

Dofinansowanie dla KGW jest wypłacane z budżetu państwa. Tura składania wniosków w roku 2023 potrwa 6 miesięcy i zakończy się 30 września 2023 r., czyli w terminie, który obowiązywał już we wcześniejszych latach.

r e k l a m a

Gdzie można składać wnioski o dofinansowanie dla KGW?

Wnioski o przyznanie środków pieniężnych na działalność statutową dla KGW można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na cztery sposoby:

  • bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP,
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl,
  • poprzez wysłanie rejestrowanej przesyłki pocztowej.

Warunkiem przyznania pomocy jest zarejestrowanie danego koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń i posiadanie numeru identyfikacyjnego.

Ile wynosi budżet na dofinansowanie KGW?

Pula pieniędzy przeznaczona na wypłatę środków pieniężnych na działalność statutową w roku 2023 wynosi 120 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż w latach poprzednich. Kwota wypłaty jest uzależniona od ilości osób przynależących do konkretnego koła i jest równa:

  • dla kół liczących do 30 os. – 8 tys. zł,
  • dla kół liczących od 31 do 75 os. – 9 tys. zł,
  • dla kół liczących ponad 75 os. – 10 tys. zł.

r e k l a m a

Dofinansowanie dla KGW – do złożenia wniosku potrzebny jest numer identyfikacyjny

KGW, które w latach wcześniejszych nie ubiegały się o wypłatę środków pieniężnych na działalność statutową, są zobowiązane do uprzedniego pozyskania numeru identyfikacyjnego, który uzyskuje się poprzez złożenie wniosku w ARiMR. Obowiązek ten nie dotyczy KGW, które w minionych latach choć raz wystąpiły o przyznanie funduszy na działalność statutową, ponieważ otrzymały już numer identyfikacyjny przed zatwierdzeniem sprawozdania.

Środki na działalność statutową trafią na konta KGW

Fundusze wypłacane KGW na działalność statutową w roku 2023 zostaną przelane na rachunek bankowy wskazany przez dane koło w ewidencji producentów, dlatego warto zadbać o to, czy nie został on zapisany błędnie. ARiMR uprzedza również, że pieniądze na działalność statutową mogą skończyć się wcześniej i zachęcają do jak najszybszego składania wniosków.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: gov.pl

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: ile paliwa można zaoszczędzić z… powietrza?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a