Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy kryzys w mleczarstwie wpłynie na zmiany w produkcji mleka?

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Czy kryzys w mleczarstwie wpłynie na zmiany w produkcji mleka?
Polskie mleko Rynek mleka
Data publikacji 31.03.2023r.

Po przerwie spowodowanej pandemią, 2 marca br. w Zespole Szkół w Miętnem odbyło się szkolenie dla rolników zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Garwolin. Poruszane podczas spotkania tematy dotyczyły głównie zmniejszenia kosztów produkcji oraz nowych zasad ubiegania się o płatności bezpośrednie.

Warto badać bydło pod kątem chorób zakaźnych

Nowe zasady ubiegania się o płatności bezpośrednie w 2023 roku przedstawiły pracownice siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: Jolanta Sadoch-Krusiewicz, Krystyna Szczygielska, Karolina Zielińska. Marcin Jaroń poinformował o bieżących zagadnieniach biura powiatowego ARiMR dotyczących chowu bydła.

Dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego zachęcał hodowców do badania stad pod kątem chorób, które nie są widoczne przez hodowcę, a mogą powodować spore straty finansowe.

Choroby takie jak: IBR, BVD czy gorączka Q nie są czymś nowym. Występowały zawsze, tylko w obecnych warunkach nabrały większego znaczenia, gdyż są już bardzo rozpowszechnione. Kupując bydło z zachodu Europy często wraz z nim wprowadzamy do obory choroby np. IBR czy BVD. Wiele krajów UE radzi sobie z ich skutecznym zwalczaniem, w Polsce zaś przepis o ich zwalczaniu obowiązuje od około 5 lat i na kilkadziesiąt tysięcy stad status wolnych od tych chorób uzyskało zaledwie 17. Austria, Niemcy, Włochy, Dania i Holandia są praktycznie na końcowym etapie uwalniania od tych jednostek chorobowych. Co zatem będzie, jeśli tzw. stara Unia ogłosi, że zwalczyła już te choroby? Istnieje obawa, że wówczas zamknie się na produkty z naszego kraju – powiedział dr Roman Jędryczko.

Dr Roman Jędryczko

  • Dr Roman Jędryczko

r e k l a m a

Nieodpowiednie żywienie HF-ów zwiększa koszt produkcji mleka przez konieczność leczenia chorób metabolicznych

Dużym zainteresowaniem hodowców cieszył się wykład Zbigniewa Wróblewskiego – koordynatora grupy doradców ds. żywienia bydła w PFHBiPM, który przedstawił wpływ żywienia na ekonomię produkcji mleka.

 Obecny kryzys w mleczarstwie może mieć w przyszłości pozytywny skutek, gdyż niekorzystne relacje kosztów produkcji do ceny skupu mleka powinny zmusić hodowców do gruntownej analizy kosztów. Często podczas ich liczenia posługujemy się danymi orientacyjnymi, a nie wiemy dokładnie ile kosztują nas choroby zwierząt i jakie straty w związku z ich występowaniem ponosimy. Diagnostyka i profilaktyka są dwoma elementami fundamentalnymi, które mogą nam pomóc w obniżeniu kosztów produkcji mleka – powiedział Zbigniew Wróblewski. – Hf-y wymagają intensywnego żywienia. Ich niedożywienie zwiększa koszt produkcji mleka przez konieczność leczenia chorób metabolicznych.

Zbigniew Wróblewski

  • Zbigniew Wróblewski

Aktualne wymogi weterynaryjne w mlecznych gospodarstwach

Natomiast Andrzej Koryś – powiatowy lekarz weterynarii w Garwolinie poinformował o aktualnych wymogach weterynaryjnych w gospodarstwach mlecznych, nawiązując m.in. do zmiany przepisów dotyczących rejestracji i identyfikacji zwierząt.

Wprawdzie paszport bydła obecnie nie obowiązuje, ale dobrze byłoby go przekazać przy sprzedaży do rzeźni czy innego stada. W przypadku uszkodzenia kolczyków podczas transportu paszporty mogą bardzo ułatwić i przyspieszyć identyfikację zwierzęcia – powiedział Andrzej Koryś.

Powiatowy lekarz weterynarii opowiedział także o wprowadzonych zmianach dotyczących usług weterynaryjnych.

Jako inspekcja mamy obowiązek przeprowadzenia kontroli w gospodarstwach rolnych. Powiatowy lekarz weterynarii ma obowiązek na podstawie analizy ryzyka umieścić dane gospodarstwo w planie kontroli w systemie rocznym. Jeśli gospodarstwo będzie zakwalifikowane do kontroli, to pierwsza wizyta inspektora w gospodarstwie odbędzie się zgodnie z planem, ale bez obciążania rolnika kosztami kontroli. Natomiast w przypadku, gdy pierwsza zaplanowana kontrola wykaże nieprawidłowości i uchybienia, które muszą być poprawione i skontrolowane drugi raz, to druga kontrola będzie już odpłatna. Proszę więc o to, byście tak prowadzili swoją działalność, by nie było potrzeby przeprowadzenia drugiej odpłatnej kontroli – apelował Andrzej Koryś.

Andrzej Koryś

  • Andrzej Koryś

Przybyli na spotkanie rolnicy mogli zapoznać się z ofertą wielu firm specjalizujących się w dostarczaniu środków do produkcji rolnej. Sponsorami imprezy były następujące firmy: Bank Spółdzielczy w Garwolinie, BNP Paribas, Vittra Group, Agro-Pol Ryki, Saatbau, Agrifirm, Centrum Filii Zetfol, Bigfarm, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Nutrena, Provimi, Ekoplon, Jfarm, Josera, Bioferm, Agrocentrum, MCHiRZ, RAGT, Herbi Line, Topmleko, Kenovitamin, DeLaval, Kojpasz, Maisadour, Wisium, Polmass.

Uczestnicy seminarium

  • Uczestnicy seminarium

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a