Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak zadbać o krowy w okresie przejściowym?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Jak zadbać o krowy w okresie przejściowym?
Polskie mleko Porady
Data publikacji 02.04.2023r.

W okresie przejściowym krowy są szczególnie wrażliwe, gdyż następuje u nich utrata odporności (immunosupresja), zwiększa się więc podatność zwierząt na choroby infekcyjne.

W okresie przejściowym u krów nie tylko odpowiednie żywienie ma znaczenie

W ocenie prof. Mariny Von Keyserlingk – uznawanej na świecie za autorytet w dziedzinie dobrostanu zwierząt hodowlanych, w okresie przejściowym hodowcy skupiają się przede wszystkim na właściwym żywieniu krów, jako głównej przyczynie występowania chorób. To jednak błędne podejście, bo okazuje się, że najczęściej występującym i rzadko diagnozowanym schorzeniem w tym czasie jest zapalenie błony śluzowej macicy(metritis).

r e k l a m a

Jest to bardzo bolesna dla krów choroba, która istotnie wpływa na ich zachowanie. Cierpiące krowy rezygnują bowiem z konkurowania o paszę, co prowadzi do spadku pobrania suchej masy. Prof. Keyserlingk zaleca więc dokładną obserwację zachowania krów w tym okresie, zwracając uwagę na: w którym miejscu stołu paszowego i ile paszy pobierały oraz jak często podchodziły do stołu paszowego. Wszelkie odchylenia od normy sugerują, że dana sztuka jest chora.

W okresie przejściowym krowy powinny mieć więcej miejsca przy stole paszowym

Gdy obora jest przepełniona i krowy przestają mieć wystarczająco dużo miejsca, to zaczynają więcej stać i rozpoczyna się walka o dostęp do stołu paszowego. Jak podkreśla znawczyni tematu, bardzo ważne jest – szczególnie przed wycieleniem i 1–2 tygodnie po porodzie – zapewnienie krowom więcej miejsca przy stole paszowym, co może ograniczyć konkurencję.

r e k l a m a

Kulawizny u krów dają o sobie znać w okresie przejściowym

W okresie przejściowym najbardziej nasilone są także objawy schorzeń racic, spowodowane urazami, które miały miejsce 10–15 tygodni wcześniej. Stanie, jedzenie i leżenie to trzy podstawowe zachowania krów w oborach bezuwięziowych. Obserwując je, możemy wiele o naszych zwierzętach się dowiedzieć. Krowy, u których w szczytowej fazie laktacji zdiagnozowano zmiany chorobowe racic, w okresie przejściowym długo stały i jak się okazało, później miały zmiany na racicach.

Powyższe informacje potwierdzają, że w okresie przejściowym warto skupić się nie tylko na właściwym żywieniu zwierząt, ale również na zapewnieniu krowom jak najwięcej miejsca przy stole paszowym, zredukowaniu stresu (szczególnie przed wycieleniem) i zapewnieniu suchego legowiska.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a