Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Najlepsi hodowcy bydła mlecznego z siedleckiego, łosickiego i sokołowskiego

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Najlepsi hodowcy bydła mlecznego z siedleckiego, łosickiego i sokołowskiego
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 07.04.2023r.

Powoli dobiegają końca spotkania z hodowcami zrzeszonymi w Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W ostatnim czasie uczestniczyliśmy w kolejnych spotkaniach, podsumowujących wyniki kontroli użytkowości mlecznej najlepszych z powiatu siedleckiego, łosickiego i sokołowskiego.

Imponujące wydajności mleczne w powiecie siedleckim

Spotkanie w Chodowie otworzył prezes koła siedlecko-łosickiego Dariusz Kołtuniak.

PFHBiPM Region Oceny Centrum reprezentowali: dyrektor Tomasz Kurzyna, Katarzyna Wójtowicz, Bogumiła Jaszczyk, Jarosław Walczak oraz inspektorzy nadzoru i zootechnicy.

Największą średnią wydajność w powiecie siedleckim wynoszącą 14 429 kg mleka osiągnął Mateusz Wysokiński z miejscowości Radomyśl. Drugie miejsce z wydajnością 13 092 kg mleka zajął Andrzej Skup z miejscowości Księżopole Jałmużny. Trzecie miejsce z wynikiem 12 588 kg mleka zajął Adam Jankowski z Zabłocia. Na czwartej pozycji uplasowała się Ewa Zalewska z miejscowości Czarnowąż z wydajnością 12 556 kg mleka.

r e k l a m a

Kolejne miejsce zajęli:

 • Marek Szaniawski z Wólki Soseńskiej – 12 267 kg mleka;
 • Marek Kowieski z miejscowości Borki Paduchy – 12 155 kg mleka;
 • Krzysztof Multan z miejscowości Pieńki – 12 053 kg mleka.
 • Ósme miejsce ex aequo z wydajnością 11 898 kg mleka, zajęli Krzysztof Michałowski z Łysowa i Marek Krzysztof Krzymowski z Mokobodów.
 • Na kolejnych lokatach uplasowali się: Daniel Jan Izdebski z Radzikowa Wielkiego – 11 629 kg oraz Kazimierz Ksionek z miejscowości Mokobody Kolonia – 11 455 kg mleka.
Najlepsi hodowcy z powiatu siedleckiego
 • Najlepsi hodowcy z powiatu siedleckiego

Najlepsi producenci mleka z powiatu łosickiego

Najlepszym hodowcą w powiecie łosickim został Jan Zbigniew Czajka z miejscowości Krzywośnity. Jego stado osiągnęło średnią wydajność od sztuki – 13 209 kg mleka. Drugie miejsce należało do Sebastiana Szałuchy z miejscowości Kobylany, którego stado osiągnęło wydajność 11 920 kg mleka, a trzecie miejsce przypadło Irenie Sinicy ze średnią wydajnością – 11 503 kg mleka.

Kolejne lokaty uzyskali:

 • Andrzej Mikołajczuk z miejscowości Bejdy – 11 037 kg;
 • Andrzej Demianiuk z miejscowości Próchenki – 10 745 kg;
 • Andrzej Rypina z miejscowości Walim –10 446 kg,
 • Paweł Derkacz – 10 330 kg;
 • Dariusz Rypina z Nowej Kornicy – 9890 kg;
 • Jan Jaworski z miejscowości Klimy – 8 943 kg.
 • Pierwszą dziesiątkę najlepszych hodowców powiatu łosickiego z wynikiem 9753 kg zamknął Grzegorz Marciniuk z miejscowości Próchenki.
Najlepsi hodowcy z powiatu łosickiego
 • Najlepsi hodowcy z powiatu łosickiego

r e k l a m a

Wyśmienity poziom hodowców z powiatu sokołowskiego

W związku z tym, że spotkanie hodowców z powiatu sokołowskiego odbyło się 8 marca, każda z pań w nim uczestnicząca otrzymała od organizatorów różę. Spotkanie otworzył prezes koła sokołowskiego Tadeusz Stelęgowski.

O wysokim poziomie hodowli w powiecie sokołowskim świadczy fakt, że pięciu rolników z tego powiatu znalazło się w pierwszej dziesiątce województwa mazowieckiego. Najwyższą wydajność w powiecie sokołowskim 14 560 kg mleka osiągnął Wojciech Mazurek z Kożuchowa. Drugie miejsce z wynikiem 14 089 kg mleka zajął Dariusz Nasiłowski ze Skwierczyna Dworu, a trzecie Tadeusz Stlęgowski z Kudelczyna, z wydajnością 13 951 kg mleka.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się także:

 • Marek Pogorzelski z miejscowości Kostki – 13 339 kg;
 • Alina Strus z miejscowości Brzozów Kolonia;
 • Grzegorz Paczuski z miejscowości Paczuski Duże – 13 024 kg;
 • Marcin Kalicki z miejscowości Kuczaby – 12 558 kg mleka.
 • Następne miejsce ze średnią wydajnością z dwóch stad wynoszącą 12 325 kg mleka zajęły gospodarstwa Bożeny Banaszczyk oraz Małgorzaty i Waldemara Boruta z Łazówka.
 • Czołówkę zamknął Łukasz Pliszka z miejscowości Kowiesy – 12 150 kg oraz Zdzisław Kożuchowski z Kożuchowa – 11 992 kg mleka.
Najlepsi hodowcy z powiatu sokołowskiego
 • Najlepsi hodowcy z powiatu sokołowskiego

Na spotkaniu hodowców bydła mlecznego nie mogło zabraknąć przedstawicieli zakładów mleczarskich. Hochland Polska Sp. z o.o. Zakład w Węgrowie reprezentował Marcin Boruc, OSM Kosów Lacki reprezentował prezes Andrzej Minarczuk, SM Mlekovita – Marek Pawluk z pracownikami, Zakład Mleczarski Sokołów Maciej Nowicki i ZM Agrocomplex – Mariusz Supeł.

Region Oceny Centrum PFHBiPM reprezentowali: Tomasz Kurzyna, Michał Rodak, Anna Królak, Anna Wasilewska, Hanna Warmińska oraz zootechnicy.

Mediacje wiceministra rolnictwa w sprawie wykluczenia MZHBiPM z Polskiej Federacji

Zarówno w spotkaniu Chodowie, jak i w Sokołowie Podlaskim uczestniczył Waldemar Plantowski – prezes MZHBiPM. W swoich wystąpieniach przedstawił działalność Związku, wymieniając profity, z jakich mogą skorzystać jego członkowie i odniósł się do wykluczenia MZHBiPM z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Chciałem podkreślić, że nasz Związek nie mamy żadnych spięć z pracownikami Polskiej Federacji gdyż pracują bardzo dobrze. Mamy natomiast zastrzeżenia do tego, co dzieje się na górze tej organizacji. Panowie chwycili się brzytwy i wykreślili nasz Związek ze struktur PFHBiPM. Ustawa o naszym skreśleniu jest nieprawomocna i będziemy się od niej odwoływać. Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski prowadzi mediacje w naszej sprawie – powiedział Waldemar Plantowski.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a