Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Najlepsi producenci mleka spod Garwolina, Mińska i Otwocka [FOTO]

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Polskie mleko
Najlepsi producenci mleka spod Garwolina, Mińska i Otwocka [FOTO]
Polskie mleko Najlepsi producenci mleka
Data publikacji 01.04.2023r.

Od 27 lutego br. odbywają się spotkania hodowców w poszczególnych kołach Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, na których przedstawiane są wyniki oceny użytkowości mlecznej za 2022 rok. W ostatnim czasie uczestniczyliśmy w spotkaniu hodowców z powiatu garwolińskiego, mińskiego i otwockiego.

Nieustanny rozwój hodowlany mlecznych producentów z powiatu garwolińskiego

Spotkanie koła garwolińskiego odbyło się 28 lutego br. w Górznie, natomiast hodowcy z powiatu mińskiego i otwockiego spotkali się 1 marca br. w Nowej Pogorzeli.

Chciałbym podkreślić, że w ubiegłym roku każdy hodowca z pierwszej dziesiątki, którego krowy przekroczyły średnią wydajność laktacyjną wynoszącą 10 tys. kg mleka, świadczy o rozwoju hodowlanym w naszym powiecie – powiedział Daniel Śliński, prezes koła z powiatu garwolińskiego oraz wiceprezes MZHBiPM.

PFHBiPM w Górznie reprezentowali: Michał Rodak, który przedstawił wyniki oceny użytkowości mlecznej, Anna Wasilewska, Iwona Chorchos oraz zootechnicy działający na tym terenie. W spotkaniu uczestniczyła także Agnieszka Kalata – dyrektor Biura MZHBiPM.

Najlepszy wynik w powiecie garwolińskim uzyskali Monika i Tomasz Szczygielscy z miejscowości Kolonia Zabruzdy, których krowy wyprodukowały 13 031 kg mleka. Drugie miejsce, z wynikiem 11 629 kg zajął Bogdan Lech z Derlatki. Na trzecim miejscu z wydajnością 11 196 kg mleka uplasował się Krystian Wielgosz z miejscowości Gózd. Średnią wydajność 11 167 kg osiągnęło stado Krzysztofa Michalca z miejscowości Chęciny, zajmując czwarte miejsce w powiecie.

r e k l a m a

Kolejne miejsca zajęli:

 • Krzysztof Mańkowski z miejscowości Górzno, z wydajnością 10 984 kg,
 • Leszek Figielski z Nowego Goniwilka – 10 832 kg mleka,
 • Witold Prządka z tej samej miejscowości z Nowego Goniwilika – 10 778 kg mleka,
 • Andrzej Bober z Damianowa – 10 691 kg,
 • Andrzej Rumianek z Podebłocia – 10 684,
 • a pierwszą dziesiątkę zamknęli Jolanta i Stanisław Latuszkowie z miejscowości Piaski, osiągając średnią wydajność na poziomie 10 644 kg mleka.
Najlepsi hodowcy w powiecie garwolińskim
 • Najlepsi hodowcy w powiecie garwolińskim

Wśród zaproszonych gości w Górznie byli: Waldemar Sabak – wójt gminy Górzno, Marcin Jaroń – kierownik biura powiatowego w Garwolinie ARiMR, Robert Warda – kierownik skupu OSM Garwolin, Leszek Rojek – instruktor skupu SM Ryki. Oprócz OSM Garwolin i SM Ryki sponsorami spotkania były firmy: Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa wytwarzająca Florachumus, Over Agro, Agro Szewczyk, Bank BGŻ PNB Paribas, BS Garwolin, firma Vergab, MCHiRZ w Łowiczu, WWS Partner, Farmsaat, Nanobiosol.

PFHBiPM w Nowej Pogorzeli reprezentowali: Tomasz Kurzyna, Iwona Chorchos, Anna Wasilewska i Bogumiła Jaszczyk. Wśród zaproszonych gości byli także: Grzegorz Sopyła i Dalia Falęciuk z ZM Hochland w Węgrowie, Krzysztof Adamiec – przewodniczący rady nadzorczej OSM Garwolin, Lech Wojciechowski i Rafał Błażejczyk z OSM Garwolin, Daniel Śliński – prezes garwolińskiego koła MZHBiPM, wiceprezes MZHBiPM oraz członek zarządu PFHBiPM, Stanisław Duszczyk – wójt gminy Siennica, Bogdan Górski-Świątek – burmistrz gminy Latowicz.

Dumni hodowcy z powiatu mińskiego. Którzy producenci mleka okazali się najlepsi?

Hodowcy z powiatu mińskiego także mają powody do dumy, bowiem wszyscy z pierwszej dziesiątki przekroczyli 11 tys. kg średniej wydajności od sztuki. Najwyższą w powiecie mińskim osiągnął Andrzej Gajowniczek z miejscowości Chyżyny. Jego krowy wyprodukowały średnio 12 332 kg mleka. Drugie miejsce zajął Sławomir Brzozowski z Generałowa z wynikiem 11 950 kg Trzecie miejsce z wydajnością 11 801 kg mleka zajęła Jolanta Jadwiga Szymańska-Kot z Nowego Jędrzejowa osiągając średnią wydajność od sztuki 11 801 kg mleka.

r e k l a m a

Kolejne miejsce zajęli:

 • Marek Rogulski z miejscowości Poręby – 11 724 kg,
 • Rafał Adamiec z Siodła – 11 550 kg mleka,
 • Sławomir Gołębiewski z Brzozówki – 11 536 kg,
 • Łukasz Piotr Sabak z Wężyczyna – 11 517 kg,
 • Jerzy Płatek z Oleksianki – 11 304 kg,
 • Kamila i Andrzej Koncowie z Nowego Jędrzejowa – 11 255 kg
 • Marcin Zawadka z miejscowości Transbór – 11 254 kg.
Najlepsi hodowcy w powiecie mińskim
 • Najlepsi hodowcy w powiecie mińskim

Najlepsi producenci mleka z powiatu otwockiego

Najwyższą średnią wydajność od sztuki w powiecie otwockim wynoszącą 10 119 kg mleka osiągnęło stado Moniki Jaworskiej z miejscowości Lubice. Drugie miejsce z wynikiem 9751 kg zajął Łukasz Dąbrowski z miejscowości Stara Wieś Druga. Na trzecim miejscu uplasował się Robert Młot z miejscowości Lubice, w którego stadzie wydajność wyniosła 9233 kg mleka. Minimalnie gorszy wynik – 9231 kg mleka osiągnął Sylwester Bojarski z miejscowości Stara Wieś Druga.

 Drugie miejsce w powiecie otwockim zajął Łukasz Dąbrowski (trzeci od lewej)

 • Drugie miejsce w powiecie otwockim zajął Łukasz Dąbrowski (trzeci od lewej)

Brak transparentności działań Polskiej Federacji

Podczas spotkania w Górznie jak też w Nowej Pogorzeli, Daniel Śliński – wiceprezes MZHBiPM oraz członek zarządu PFHBiPM opowiedział hodowcom o działalności MZHBiPM oraz wyjaśniał z czego wynika konflikt mazowieckiego związku z PFHBiPM i jak doszło do jego wykluczenia ze struktur Federacji. Daniel Śliński wspominając o dążeniu do transparentności w polskiej Federacji stwierdził, że będąc przez 4 lata członkiem zarządu, pomimo wielu próśb nie uzyskał żadnych informacji, w tym także o wysokości wynagrodzenia władz organizacji. W Nowej Pogorzeli jednego z hodowców mocno zbulwersowały te słowa.

Jak to jest możliwe, żeby zarząd, który powinien sprawować funkcję kontrolną nie miał wglądu do tak istotnych informacji – irytował się rolnik.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a