Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czego to ludzie nie wymyślą. Odmiana kukurydzy cukrowej o smaku arbuza

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Czego to ludzie nie wymyślą. Odmiana kukurydzy cukrowej o smaku arbuza
Rolnictwo na luzie uprawa
Data publikacji 11.03.2023r.

Ukraińska firma Mnagor postawiła na wytworzenie takich odmian kukurydzy cukrowej, których smak zaskoczy wszystkich konsumentów.  Wyhodowano bardzo słodkie odmiany kukurydzy, które wyróżniają się owocowym i jagodowym smakiem.

Wojna utrudnia badania nad nowymi odmianami kukurydzy

Zanim wybuchła wojna, ukraińska firma Mnagor z siedzibą w Winnicy, która zajmuje się produkcją słodkich nasion kukurydzy, przygotowywała się do zaprezentowania nowych odmian kukurydzy cukrowej o smaku arbuza chersońskiego i jabłka podolskiego. Niestety, plany te zostały pokrzyżowane, dlatego prezentacja tych ciekawych nowości została odłożona w czasie.

Ziarna kukurydzy Mnagorov glace zawierają dużo (do 22-23%) łatwo rozpuszczalnego w wodzie cukru. Ponadto charakteryzuje się ona zawartością pierwiastków śladowych takich jak: selen, chrom, cynk, miedź, nikiel i żelazo.

Dzięki połączeniu różnych rodzajów cukrów kukurydza typu glace ma głębszy smak, nie tylko niż arbuzy, ale i wiele innych warzyw i owoców. Co więcej, kukurydza cukrowa od Mnagor, nie potrzebuje obróbki cieplnej, więc może być spożywana na surowo. 

r e k l a m a

Czym charakteryzują się nowe odmiany kolorowej kukurydzy?

Odmiany szklane typu: „Fiona”, „Jamala” i „Iowa” były próbą stworzenia nowych i niepowtarzalnych odmian, które wyróżniają się połączeniem rożnych smaków.

Nie inaczej jest z w przypadku nowości. Mimo, że gusta i smaki wśród ludzi się różnią, to przedstawiciele firmy Mangor gwarantują, że każdy znajdzie swój własny i wyjątkowy smak. Dla wielu smak nowych odmian kukurydzy kojarzył się z jabłkiem.

Kształt kolby i ziarna sprawia, że kukurydza ta nadaje się do konserwowania. Ziarno jest długie, dlatego nadaje się zarówno do cięcia ręcznego i maszynowego. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą kolbę, jak i ziarno samo w sobie, zamrozić bez wcześniejszego blanszowania. Po rozmrożeniu ziarno nie traci swojej sprężystości, jest ono soczyste i delikatne.

  • „Fiona” – odmiana wczesna dostępna na rynku ukraińskim. Jedna z najsmaczniejszych. Dojrzewa w nieco ponad 2 miesiące.  
  • "Jamala" – odmiana, której kolba osiąga ok. 22– 23 cm, dobrze plonuje nawet w trudnych warunkach. Nadaje się na świeży rynek i konserwację, główka kapusty 22-23 cm;
  • „Iowa” – odmiana z nieco dłuższym okresem wegetacji (ok. 78-80 dni). Wyróżnia ją inny smak.

r e k l a m a

Idea i misja firmy Mangor

Założyciele firmy Mangor prace hodowlane nad nowymi smakami i odmianami kukurydzy cukrowej oparli na odmianach pochodzących z USA ze stanu Iowa. Stąd nowa odmiana wyhodowana w Ukrainie na jej podstawie otrzymała nazwę Iowa. Cechuje się ona późniejszym dojrzewaniem i silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, mocną łodygę i dużą powierzchnię liści. Stąd idealnie wpasowują się one w ideę rozwoju ukraińskiej kukurydzy cukrowej. To co je wyróżnia to ciekawy smak, a i wyżej opisane właściwości. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie east-fruit.com
fot. east-fruit.com

 

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a