Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT
Rynki rolne
Data publikacji 12.04.2023r.

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Ceny świń od kilku tygodni nieprzerwanie idą w górę. Nawet mimo krótszego tygodnia ubojowego, krajowy rynek nie zanotował spadku cen skupu. Obecnie producenci świń otrzymują ok. 11,00 zł/kg kl E, a stawki w wż dochodzą do 8,70 zł/kg. 

- Stabilizacja cen po świętach odzwierciedla niską podaż żywca, udany handel produktami wieprzowymi w okresie przedświątecznym oraz przygotowania do rozpoczęcia sezonu grillowego i nadchodzącego długiego weekendu majowego – ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

Do kiedy będą rosnąć ceny skupu tuczników w Polsce? 

Rolnicy zastanawiają się jednak, jak długa utrzyma się ten trend wzrostowy. Zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty w banku Credit Agricole ceny tuczników będą rosły do III kw. br. 

- To co mogłoby odwrócić ten trend to szybka odbudowa pogłowia trzody chlewnej w UE (na co się nie zanosi uwzględniając napływające dane) lub wyraźne wyhamowanie popytu na wieprzowinę, czego również nie zakładamy w naszym scenariuszu – wyjaśnia nam Olipra.

Czy spadek pogłowia może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost cen?

Zdaniem ekonomisty utrzymujący się spadek pogłowia w warunkach relatywnie silnego popytu jest źródłem obserwowanego obecnie wzrostu cen, ale jednocześnie poprawy opłacalności produkcji. 

- Wyższa opłacalność produkcji będzie sprzyjać w najbliższych kwartałach odbudowie pogłowia trzody chlewnej – ocenia Olipra.

Również Magdalena Kowalewska, starsza analityczka Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas zaznacza, że podaż żywca w UE jest ograniczona. 

- W 2022 roku łącznie uboje przemysłowe trzody chlewnej w UE zmniejszyły się o 5,1% r/r. Jednocześnie wyraźnie zmniejszył się również eksport produktów wieprzowych z UE. W 2022 roku łącznie wyeksportowano z UE 5,47 mln ton produktów wieprzowych, czyli o 15% mniej niż przed rokiem. Wynika to głównie ze spadku popytu ze strony Chin, które odbudowały własne pogłowie trzody chlewnej – wyjaśnia Kowalewska.

Jednak zaznacza, że z drugiej strony słabnie popyt wewnętrzny na rynku krajowym, bo konsumenci w warunkach inflacji poszukują oszczędności, również w ramach własnego koszyka zakupowego. 

- Mięso jest największą kategorią w strukturze wydatków gospodarstw domowych na żywność i napoje bezalkoholowe - stanowi około 24%. W związku z tym konsumenci w Polsce ograniczają spożycie mięsa. W szczególności dotyczy to mięsa wieprzowego, ponieważ jego udział w całkowitej konsumpcji mięsa jest największy i stanowi 54% w strukturze spożycia mięsa ogółem – wylicza analityczka.

r e k l a m a

Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż żywca w UE, można spodziewać się, że ceny skupu żywca w Polsce pozostaną na relatywnie wysokim poziomie, jednak ich wzrosty będą ograniczane przez słabnący popyt. 

Artur Waraksa, ekspert ekonomiczny z ING zaznacza jednak, że na razie dalsze umacnianie się cen trzody jest prawdopodobne nie tylko ze względu na sezon grillowy. Jak wyjaśnia, pojawią się także sygnały o ożywiającym się od marca eksporcie mięsa w kierunku azjatyckim.

Credit Agricole prognozuje natomiast, że na koniec roku cena skupu trzody chlewnej  w Polsce wyniesie ok. 8,00 zł za kg żywca (jest to prognoza ceny raportowanej przez GUS).

Kamila Szałaj, fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a