Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rusza rządowy skup zboża. Kto i jakie zboże może sprzedać?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Rusza rządowy skup zboża. Kto i jakie zboże może sprzedać?
Rynki rolne
Data publikacji 08.04.2023r.

Rusza rządowy skup zboża. Na ten cel przeznaczono 600 mln zł. Kto i jakie zboże może sprzedać Agencji Rezerw Strategicznych? Jakie są warunki?

W związku z kryzysem na rynku zbóż wczoraj wieczorem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że zakupi pszenicę konsumpcyjną wraz z usługą przechowywania na terenie kraju. Na oferty od podmiotów chcących sprzedać to zboże czeka do 14 kwietnia do godz. 12.00. 

r e k l a m a

Skup zboża miał ruszyć 12 kwietnia

Agencja nie wyklucza, że dokona zakupów przed tą datą. Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami, jakie zostały poczynione przez stronę rządową z rolnikami podczas ”okrągłego stołu” skup zboża miał ruszyć 12 kwietnia.

- Ze względu na pilny charakter zakupów spowodowany sytuacją kryzysową na rynku zbóż będącą wynikiem konfliktu zbrojnego na Ukrainie Agencja zastrzega sobie prawo zawarcia umów w trakcie prowadzonego rozeznania rynku – informuje ARS.

Kto i ile zboża może sprzedać Agencji Rezerw Strategicznych?

Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować zboże od przedsiębiorców. 

W tej chwili Agencja zbiera oferty w zależności od oferowanej ilości pszenicy konsumpcyjnej:

  • zakup w ilości nie mniejszej niż 1 000 ton do 20 000 ton – dostawa do magazynów wskazanych przez Agencję (oferta ma zawierać cenę za towar i transport, bez opcji przechowywania);
  • zakup w ilości nie mniejszej niż 20 000 ton i nie większej niż 45 000 ton – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;
  • zakup w ilości nie mniejszej niż 45 000 ton i więcej – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;

r e k l a m a

600 mln zł na skup pszenicy konsumpcyjnej 

Na zakup zboża w ramach rezerw strategicznych rząd przeznaczył 600 mln zł. To oznacza, że może skupić ok. pół miliona ton pszenicy.

Rolnicy: kiedy w końcu uruchomicie skup zbóż tylko od polskich rolników?

Rolnicy, którzy od miesięcy mają problem ze sprzedażą swojego zboża, domagają się uruchomienia skupu także od nich.

- kiedy w końcu uruchomicie skup zbóż tylko od polskich rolników? Problemy w sprzedaży polskich zbóż trwają od ponad pół roku - pyta na Twitterze ministra Roberta Telusa Filip Pawlik, rolnik i działacz AgroUnii.

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a