Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ciągniki MTZ zyskały automatyczne prowadzeniem. Mają wykrywać miny na polach Ukrainy

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Ciągniki MTZ zyskały automatyczne prowadzeniem. Mają wykrywać miny na polach Ukrainy
Maszyny Rolnicze ciekawostki
Data publikacji 04.03.2023r.

Firma Frendt zajmująca się rolnictwem precyzyjnym wraz z naukowcami opracowali prowadzony automatycznie ciągnik MTZ. Tego typu maszyny rolnicze mają pomagać w wykrywaniu materiałów wybuchowych. Dlaczego wybrano te ciągniki i jak traktory MTZ będą wykrywać miny na polach?

W Ukrainie zaprezentowany został prowadzony automatycznie MTZ, który powstał z myślą o rozminowaniu pól. Pomysłodawcy projektu twierdzą, że maszyna będzie miała zastosowanie nawet na 30 procentach kraju, w których toczyły lub toczą się działania wojenne.

r e k l a m a

Frendt przygotuje popularne ciągniki MTZ do zdalnego sterowania

Głównym wykonawca projektu była firma Frendt, która zajmuje się rolnictwem precyzyjnym i która dostosowuje ciągniki i maszyny rolnicze do zdalnego sterowania. W przygotowaniu brali też udział naukowy z Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Zdecydowano się na MTZ-a, ze względu na popularność tego typu maszyny oraz relatywnie niewielką wartość, co ma znaczenie w przypadku gdyby najechał na minę.

Jak traktory MTZ będą wykrywać miny na polach?

– Ciągnik będzie poruszał się po polu automatycznie z prędkością ok. 3 km/h – opisuje rozwiązanie firma Frendt.

Z przodu i z tyłu na sześciometrowych uchwytach będzie miał zamontowane wykrywacze metalu. Gdy na ścieżce wykryty zostanie niebezpieczny obiekt, traktor automatycznie się zatrzyma i prześle online informację do centrum dyspozycyjnego. Dalszy kroki będzie podnajmował operatora – wyjaśniają przedstawiciele Frendt.

Przemysław Staniszewski
Fot. Frendt

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a