Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy opłaca się przerobić ładowarkę teleskopową na hybrydę?

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Czy opłaca się przerobić ładowarkę teleskopową na hybrydę?
Maszyny Rolnicze Ładowarki
Data publikacji 05.03.2023r.

Czy nowoczesna ładowarka teleskopowa o udźwigu ok. 3 ton i wysuwanym na ponad 6 metrów teleskopie może spełniać restrykcyjne normy emisji spalin Stage V, bez dodatków typu system SCR i płyn AdBlue? Może, gdy posiada napęd hybrydowy – tak twierdzi włoska firma Dieci, która zbudowała taką maszynę.

Ta sama wydajność przy mniejszym zużyciu paliwa

Powstała ona na bazie modelu Agri Farmer, ale zamiast 107-konnego silnika, powszechnie montowanego w tym modelu, zastosowano jednostkę o niższej mocy, bo 75 KM. Mimo to ładowarka nie straciła na wydajności i osiągach, bo w momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię załącza się układ elektryczny o mocy 10 kW, który pobiera prąd z dodatkowego pakietu akumulatorów.

r e k l a m a

Takie rozwiązanie – zdaniem włoskiego producenta – pozwala ograniczyć zużycie paliwa, ponieważ nie dochodzi tutaj do strat energii jak to ma miejsce w niektórych fazach pracy klasycznych ładowarek spalinowych. Zastosowany w ładowarce system jest modułowy, przez to docelowo możliwe będzie zastosowanie go w dowolnych ładowarkach firmy Dieci.Przemysław Staniszewski
Zdjęcie: Dieci

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 8/2023 na str. 38. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a