Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak przygotować ciągnik rolniczy do sezonu?

Paweł Mikos
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Jak przygotować ciągnik rolniczy do sezonu?
Maszyny Rolnicze Poradnik rolnika
Data publikacji 30.03.2023r.

Jak rolnik powinien przygotować swój ciągnik do nowego sezonu? Jakie elementy warto dokładnie sprawdzić, żeby traktor działał niezawodnie podczas prac polowych? Co rolnik może samodzielnie sprawdzić i wymienić w ciągniku? Czy warto zainwestować w przegląd typu Expert Check i na czym one polega? O tym właśnie jest najnowszy "Poradnik Rolnika".

Jak unikać awarii ciągnika podczas pras polowych?

Eksperci wskazują, że najczęściej do awarii ciągnika czy innej maszyny rolniczej w trakcie sezonu dochodzi na skutek błędów popełnianych przez operatorów czy rolników jeszcze przed rozpoczęciem prac w polu.

– Na pewno najczęstszymi błędami, które później mogą prowadzić do usterek w czasie prac polowych, jest błędna higiena pracy eksploatacji maszyny. Na przykład złącze hydrauliczne należy zawsze przetrzeć jakimś czyściwem, żeby tych zanieczyszczeń nie wtłaczać do układu hydraulicznego.  Kolejna częsta przyczyna awarii ciągników to jest po prostu zbyt rzadko wykonywany przegląd serwisowy takiej maszyny – wskazuje Mariusz Szostak, technik serwisu Agro Sieć Maszyny.

r e k l a m a

Jakie prace serwisowe rolnik może samodzielnie wykonać?

Warto pamiętać, że rolnik niektóre rzeczy może sam sprawdzić czy wymienić w ciągniku, ale niektóre z nich lepiej zlecić już profesjonalnym mechanikom z serwisu. Samodzielnie na pewno można wykonać takie czynności jak sprawdzenie płynu chłodniczego, stan oleju w silniku czy stan oleju hydraulicznego oraz przekładniowego. Rolnik bez obaw może także wymienić filtr powietrza czy kabinowy.

W ramach Expert Check jest sprawdzanych aż 140 punktów w ciągniku

– Obecnie ciągniki to dość skomplikowane maszyny i rolnik nie dysponuje narzędziami, które pozwolą mu dokładnie prześwietlić traktor od początku do końca. W ramach usługi Expert Check sprawdzamy cały układ elektryczny i napędowy. Badany jest silnik i przekładnia.  Zgodnie z zaleceniami i listą od inżynierów John Deere’a dokładnie sprawdzamy ponad 140 punktów inspekcyjnych i każdy z nich musimy prześwietlić dokładnie. Dzięki przeglądowi w ramach Expert Check rolnik ma pewność, że jego ciągnik jest w 100% sprawna – zapewnia technik z Agro Sieć Maszyny.  

r e k l a m a

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo

Cena przeglądu w ramach Expert Check jest uzależniona od rodzaju maszyny. Nieco inne są stawki za ciągnik, a nieco inne za kombajn czy prasę zwijającą. Ale co istotne, serwis może wykonać dokładną inspekcje wskazanej maszyny rolniczej także w gospodarstwie, nie ma konieczności przyprowadzania maszyny do serwisu.

Jak rolnik podchodzi do dokładnego przeglądu maszyny typu Expert Check?

Jednak taki przegląd kosztuje i część rolników chcąc ograniczyć koszty rezygnuje z jego wykonania. Jednak według Krzysztofa Ławrenowicza, właściciela gospodarstwa i firmy Nasiona Ławrenowicz, jest to tylko pozorna oszczędność, która w dłużej perspektywie może skutkować znacznie wyższymi wydatkami niż dokładny przegląd ciągnika przed sezonem.

– Ta kwestia nie powinna w żadnym stopniu zależeć od wielkości gospodarstwa. W perspektywie efektywnego zarządzania kosztami, to lepiej nie doprowadzać do większych awarii. Lepiej w czasie rzeczywistym monitorować to w jakim stanie jest nasza maszyna i w ten sposób praktycznie wyeliminować niespodziewane koszty napraw, które mogą być wybitnie dotkliwe – uważa Krzysztof Ławrenowicz.

Paweł Mikos

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a