Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 01.04.2023r.

Grupa Kapitałowa Grupy Azoty kontynuuje realizację zielonych projektów w ramach segmentu Agro. W tym celu, w swoich gdańskich zakładach – Grupie Azoty Fosfory – uruchamia Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów.

Bionawozy dla zrównoważonego rozwoju

Decyzja o otwarciu takiego centrum w gdańskich zakładach związana jest z bogatym doświadczeniem spółki w zakresie formuł nawozowych odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Po uwzględnieniu posiadanych kompetencji i zaplecza technologicznego Grupa Azoty Fosfory będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego Grupy Kapitałowej w obszarze bionawozów.

Już od 2021 roku w gdańskich zakładach, na dedykowanej infrastrukturze produkowane są wieloskładnikowe nawozy z linii Fosfarm, powstające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Infrastruktura ta zostanie wykorzystana w kolejnych planowanych projektach badawczo-rozwojowych – tym razem związanych z bionawozami.

r e k l a m a

Nad jakimi produktami pracują specjaliści w Grupie Azoty?

Wśród tych projektów znajdują się m.in.: opracowanie technologii produkcji nawozów mineralno-organicznych, czy też opracowanie technologii produkcji nawozów z wykorzystaniem popiołów ze spalania biomasy. Planowana jest również budowa nowej instalacji pilotażowej przy wsparciu środków finansowych pochodzących z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki "Ścieżka Smart" o zakładanym budżecie 6 000 000 zł.

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów będzie wyznaczać nowe trendy w obszarze efektywnych i bezpiecznych dla środowiska formuł nawozowych. Grupa Kapitałowa może pochwalić się szeregiem zrealizowanych już projektów odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Przykładem jest chociażby linia do produkcji kwasów humusowych pod nazwą Tohumus. I będą kolejne wdrożenia, bo w Grupie jest realizowany wspólny projekt nawozu fosforowego dla rolnictwa ekologicznego.

Za informacją Grupy Azoty

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 28. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a