Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Preparaty mikrobiologiczne ważnym elementem portfolio Chemirolu

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Preparaty mikrobiologiczne ważnym elementem portfolio Chemirolu
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 06.04.2023r.

Pod takim hasłem odbyła się pod koniec lutego br. konferencja prasowa PUH "Chemirol" sp. z o.o. Głównym celem spotkania, które odbyło się w Ciechocinku, było podsumowanie działań firmy podjętych w 2022 r. oraz zaprezentowanie rozwiązań przygotowanych na 2023 r.

Polscy rolnicy, sadownicy oraz producenci warzyw od dłuższego czasu stoją przed wieloma poważnymi wyzwaniami. Za nimi okres dwuletniej pandemii, na którą nałożyła się wojna w Ukrainie oraz nieprzewidywalne warunki gospodarcze. Cały sektor rolniczy stanął również przed wyzwaniem dostosowania się do wymagań stawianych przez Zielony Ład.

r e k l a m a

Chemirol umacnia się na polskim rynku

Gospodarzami konferencji prasowej byli: dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, dyrektor Działu Marketingu i PR oraz Krzysztof Bzdęga – dyrektor ds. zarządzania wiedzą. W swoich wystąpieniach przedstawili zmiany, jakie zaszły w przedsiębiorstwie na przestrzeni ostatniego roku. Podkreślili, że najważniejszym elementem strategii Chemirolu od wielu lat jest realizowanie misji: bycia partnerem i doradcą w rolnictwie.

W Polsce spółka Chemirol z roku na rok umacnia pozycję największego dystrybutora w rolnictwie, oferując stale rosnące portfolio produktów z grupy środków ochrony roślin, nawozów mineralnych i dolistnych, biostymulatorów, adiuwantów, nasion rzepaku i kukurydzy oraz kwalifikowanego materiału siewnego zbóż. Firma rozwija kompetencje doradców klienta i inwestuje w dialog z odbiorcą, m.in. poprzez internetową Akademię Rolnictwa. Z kolei cała Grupa konsekwentnie inwestuje w rozwój związany z jakością doradztwa, badań i doświadczeń, a także współpracę z polskimi uniwersytetami oraz jednostkami naukowo-badawczymi – powiedział Krzysztof Bzdęga.

Firma Chemirol ciągle się rozwija. To grupa kapitałowa, do której należą firmy: Innvigo, Napena, Flora, Agrolex i Unia. Oferta produktowa i usług jest bogata, a najcenniejsze jest partnerstwo i profesjonalne doradztwo i wideo-doradztwo doceniane przez rolników. W ofercie są środki ochrony roślin, nawozy mineralne i dolistne, materiał siewny, pasze, maszyny rolnicze, a także skup płodów rolnych. Nową usługą w ofercie jest kompleksowa, w pełni zautomatyzowana i wysoce powtarzalna usługa poboru próbek i badania gleby oraz pomiaru obszaru badań i przygotowania map zasobności gleb.

Chemirol każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby być partnerem i doradcą polskiego rolnika. Pomagamy naszym klientom podejmować decyzje, które wymagają rzetelnej wiedzy, doświadczenia, a także otwartości na nowe technologie. W swojej działalności stawiamy na bezpośredni kontakt z rolnikiem. Inwestujemy również w nowoczesne formy komunikacji. Aktywnie prowadzimy kanały na Facebooku, Linkedinie, YouTube, gdzie na bieżąco prezentujemy najnowsze technologie i rozwiązania, które mają pomóc w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. W codziennych działaniach preferujemy spotkanie w gospodarstwie i rozmowę o bieżącej sytuacji na polu, ale czas pandemii pokazał nam, jak istotne może być wideo-doradztwo, które dynamicznie rozwijamy – mówi dr Alicja Malewicz-Pełczyńska.

Gospodarzami konferencji Chemirolu byli: dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, dyrektor Działu Marketingu i PR oraz Krzysztof Bzdęga – dyrektor ds. zarządzania wiedzą

  • Gospodarzami konferencji Chemirolu byli: dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, dyrektor Działu Marketingu i PR oraz Krzysztof Bzdęga – dyrektor ds. zarządzania wiedzą

r e k l a m a

Z Chemirolem poszli po rekord

"Idę po rekord", to akcja firmy, która spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu rolników. Jej celem było wsparcie doradcze i produktowe rolników, aby bili swoje gospodarskie rekordy plonowania roślin. Przy okazji padały też krajowe rekordy plonowania. Nie było to jednak bicie rekordów dla zasady. To było wsparcie w uzyskaniu jak najlepszych dochodów z uprawy, a wysokie rekordowe w historii gospodarstw plony pojawiły się przy okazji, jako skutek wyboru dobrych odmian, optymalnego nawożenia i dokarmiania oraz ochrony. O efektach pierwszej edycji akcji "Idę po rekord" opowiadali na konferencji Marcjanna Pawlak – kierownik Działu Marketingu i dr inż. Rafał Sobieszczański, zastępca dyrektora Działu Wiedzy i Rozwoju.

Program "Idę po rekord" ruszył jesienią 2021 r., dlatego miniony sezon był pierwszym, w którym mogliśmy obserwować jego efekty na polach. Założeniem programu jest maksymalizacja produkcji rolnej w obszarze upraw, które stanowią największy udział w strukturze zasiewów w kraju. Naszym klientom udostępniamy autorskie rekomendacje, opracowywane przez ekspertów z Grupy Chemirol. Dziś możemy pochwalić się Rekordem Polski w plonie buraka cukrowego oraz indywidualnymi rekordami gospodarstw w uprawie pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Tysiące przejechanych kilometrów oraz rekordowe zbiory świadczą o powodzeniu projektu i mobilizują do kontynuacji w tym sezonie – powiedziała Marcjanna Pawlak.

Przy okazji bicia rekordów ważne jest niezależne potwierdzenie tych rezultatów. Partnerem Chemirolu i rolników w procedurze pomiarów, obliczeń i standaryzacji plonów było "Biuro Rekordów" reprezentowane przez niezależnego sędziego Pawła Chwaliboga.

Czym charakteryzuje się seria Bakto?

Ważnym poruszanym na konferencji tematem była mikrobiologia. Ta dziedzina i produkty mikrobiologiczne będące już w ofercie firmy są traktowane w Chemirolu nie tylko jako przyszłość rolnictwa, ale także zmiana, która dzieje się na oczach pracowników i w której spółka aktywnie uczestniczy. Paweł Kossakowski – zastępca dyrektora Działu Nawozów Dolistnych, Biostymulatorów, Biokontroli i Adiuwantów oraz dr inż. Marek Reich – manager ds. rozwoju nowych produktów, przedstawili wyniki z kolejnego sezonu polskich doświadczeń z produktami biologicznymi. Szczególnie ciekawe i ważne są wyniki stosowania produktów BlueN i Bakto ProFOS.

Średnio co 10 lat na świecie przybywa 1 miliard ludzi, w obecnym roku przekroczyliśmy już 8 miliardów, a za kolejne 10 lat prognozowany jest jeszcze większy przyrost. Przed rolnictwem stoi duże wyzwanie, aby wykarmić społeczeństwo, a także sprostać coraz większym wymaganiom w produkcji zdrowej żywności. Dlatego XXI wiek nazywany jest wiekiem mikrobiologii w rolnictwie. Produkcja roślinna zaczyna się w ziemi i tam się kończy, dlatego sprawność gleby i jej życie mikrobiologiczne jest bardzo ważne. W związku z ograniczaniem puli środków ochrony roślin stosowane są rozwiązania hybrydowe, mające na celu poprawę prawidłowego rozwoju roślin. Chemirol już od kilku lat wdraża produkty z serii Bakto, mające na celu poprawę żyzności gleby, odzyskiwanie składników pokarmowych, a także wspieranie prawidłowego rozwoju roślin. Wybierając produkty do portfolio kładziemy nacisk na efektywność działania oraz łatwość aplikacji, a produkty przez nas oferowane są najlepsze na rynku pod względem ceny do jakości – mówi dr inż. Marek Reich.

Z serii Bakto w ofercie są trzy produkty: Bakto Kompleks (uwalnia składniki z kontrolowanego rozkładu resztek pożniwnych i poprawia zdrowie i żyzność gleby), Bakto G-STOP (wspiera prawidłowy rozwój zdrowych roślin) i Bakto ProFOS (produkt stymuluje uwalnianie fosforu zablokowanego w glebie).

Cechą wspólną produktów serii Bakto jest łatwość stosowania (również przy okazji zabiegów pestycydowych) i najwyższa jakość i skuteczność. Bakterie w tych produktach z rodzaju Bacillus pochodzą z Polski i zostały wyselekcjonowane z polskich gleb. Ich wspólną cechą jest wysoka koncentracja, fotostabilność i bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne, tworzące w niekorzystnych warunkach formy przetrwalnikowe – mówi Paweł Kossakowski.

Dr inż. Marek Reich – manager ds. rozwoju nowych produktów

  • Dr inż. Marek Reich – manager ds. rozwoju nowych produktów

BlueN, czyli niebieska rewolucja

Niebieska, bo takie zabarwienie ma roztwór produktu mikrobiologicznego BlueN. Ten produkt stanowi alternatywne źródło azotu wiązanego dla roślin w tkankach ich liści przez szczep symbiotycznych bakterii Methylobacterium symbioticum SB23.

Zbliża się właśnie optymalny czas stosowania produktu w oziminach (po ruszeniu wegetacji, najlepiej przy temperaturze powietrza powyżej 10°C, a można to zrobić jak tylko da się wjechać w pole). Stosując produkt możemy dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu (w przybliżeniu oszczędzamy na zakupie 100 kg saletry amonowej), który jest szybko wbudowywany w aminokwasy. W uprawach o dłuższym okresie wegetacji oraz przy sprzyjających warunkach, możemy dostarczyć nawet 50–70 kg dodatkowego azotu.

Jak podkreślał Marek Reich – Doskonałe rezultaty daje stosowanie tego produktu w uprawie kukurydzy, w której rzeczywiście stosowanie BlueN dostarcza roślinom ekwiwalent ok. 70 kg azotu i o tyle można zmniejszyć nawożenie mineralne, bez ryzyka niższego plonowania.

Podobnie jak produkty Bakto, BlueN jest łatwy w stosowaniu. Doświadczenia z ubiegłego sezonu pokazują, że nawet przymrozki przed lub po aplikacji nie powodują zakłóceń w efektywności symbiotycznych bakterii. Produkt można ponadto stosować razem z produktami do ochrony roślin oraz dokarmiania: siarką, cynkiem i miedzią, ale poza tlenochlorkiem miedzi wykazującym działanie bakteriobójcze.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

539,00 zł SPRAWDŹ
vPaweł Kossakowski – zastępca dyrektora Działu Nawozów Dolistnych, Biostymulatorów, Biokontroli i Adiuwantów

  • Paweł Kossakowski – zastępca dyrektora Działu Nawozów Dolistnych, Biostymulatorów, Biokontroli i Adiuwantów
fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 46. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a