Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wiosna czas start! Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
Wiosna czas start! Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023
Wieś i Rodzina ogród
Data publikacji 01.04.2023r.

Wiosna za pasem, a przynajmniej mamy taką nadzieję. Końcówka marca nie sprzyjała ogrodowym pracom, choć większośc miłośników ogrodów marzy o tym by móc już pracować w ogrodzie pełną parą. Pomocny w zaplanowaniu ogrodowych pracpowinien być kwietniowy kalendarz biodynamiczny.

W dni owocu wysiewamy na parapetach lub pod osłonami nasiona pomidorów. To czas wysiewu ogórków, dyń, cukinii. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe oraz truskawki i poziomki. Pryskamy jabłonie i grusze na parcha oraz przeciw zamieraniu pędów drzew pestkowych. Zakładamy pułapki lepowe na pniach. W dzień korzenia wysiewamy wczesne odmiany buraków czerwonych, marchew, selery i pory, rzodkiewkę, rzepę, skorzonerę, salsefię, pasternak, topinambur i jary czosnek. Podczas kwitnienia mniszków robimy porządki z murawą – usuwamy chwasty trwałe. Kwitnienie drzew owocowych wyznacza czas na wykopywanie chrzanu i nastawianie z niego wywaru do zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Wywarem pryskamy wiśnie, morele, czereśnie.

r e k l a m a

Jakie rośliny siejemy w kwietniu?

W dzień kwiatu siejemy nagietki, cynie, lwie paszcze, nemezje, maciejkę, kosmosy i inne jednoroczne wprost do gruntu. W razie zapowiadanych spadków temperatury przykrywamy je agrowłókniną. Jeśli jest zimno, czekamy z wysiewami do końca miesiąca. W dni liścia sadzimy drzewa i krzewy ozdobne z liści, nowe gatunki bluszczu, rośliny żywo­płotowe, szpalerowe i okrywowe, a na wysokich grządkach wysiewamy sałatę, szpinak, kapustę, kalafior, kalarepę i cebulę na szczypior. Wysiewamy nasiona późnych odmian kapust, w tym brukselki na rozsadę. Sadzimy jabłonie, morele, czereśnie, grusze, śliwy, wysoke borówki. Szczególnie te z odkrytym korzeniem. Uzupełniamy rabaty truskawkowe i poziomkowe, zakładamy nowe. Stare odmiany nie powinny być uprawiane dłużej niż 4 lata.

Czas na przycinanie kwiatów i porządkowanie rabat

Usuwamy zeszłoroczne liście bylin, wycinamy łęty. Dalie, mieczyki i kanny posadzone wcześ­niej w pojemnikach wystawiamy pod koniec miesiąca w dni kwiatu na zewnątrz. Najpierw na kilka godzin. W dni liścia sięgamy po pokrzywy na pierwsze gnojówki i wywary. Na trawnikach wykonujemy areację, wertykulację i grabimy je, usuwając pożółkłą darń. Korą i zrębkami ściółkujemy krzewy i żywopłoty. Koniec miesiąca to dzień korzenia i czas bielenia wypustek szparagów. Usypujemy nad rządkami szparagów wysoki wał z ziemi. Dzielimy i ukorzeniamy byliny o podziemnych kłączach i rozłogach. Na zagonach wysiewamy późne odmiany buraków ćwikłowych, pietruszki i marchwi.

r e k l a m a

.

fot. Pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2023 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a